Obcokrajowcy, szczególnie Ukraińcy i Niemcy, kupują w Polsce coraz więcej mieszkań

W 2022 roku cudzoziemcy znacząco zwiększyli zakupy mieszkań w Polsce. Dotyczy to przede wszystkim Ukraińców i Niemców, którzy od lat są w tym obszarze liderami. Z kolei Szwedzi, Luksemburczycy i Cypryjczycy wyraźnie zintensyfikowali swoją aktywność nabywczą.

Według szacunków analityków, w 2022 roku obcokrajowcy byli stroną kupującą nawet w co siódmej transakcji dotyczącej nieruchomości mieszkaniowej w 2022. Dla porównania, rok wcześniej był to co dwudziesty przypadek kupna mieszkania.

Jak wynika z załączonej do raportu tabeli, obywatele Ukrainy w ubiegłym roku kupili w Polsce ponad 7 tys. mieszkań, a Niemcy niespełna 6 tys. Trzeci w kolejności Białorusini kupili około 1,5 tys. mieszkań.

Zaznaczono, że rynek mieszkaniowy w Polsce jest atrakcyjny dla inwestorów z zagranicy z uwagi m.in. na wysoką stopę zwrotu i relatywnie niskie opodatkowanie dochodów z wynajmu. Znaczenie ma też ciągły napływ imigrantów.

Ponadto, zakupy nieruchomości w Polsce przez obcokrajowców wiążą się z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych imigrantów, którzy decydują się pozostać w naszym kraju na dłużej. Dotyczy to przede wszystkim Ukraińców, a także Białorusinów. Od dwóch lat Ukraińcy są najbardziej aktywną grupą kupujących, wyprzedzając Niemców, których udział w wolumenie transakcji dokonanych przez obcokrajowców systematycznie spada.

Od lat obcokrajowcy najchętniej kupują mieszkania w Warszawie (ponad 3600 w 2022 r.), a także w Krakowie (niecałe 1500). Jednak pod względem liczby mieszkań kupionych przez cudzoziemców na 1000 mieszkań drugą pozycję po stolicy zajmuje zajmuje Wrocław (w obu przypadkach nieco ponad 3500), który ostatnio posiada największe tempo wzrostu inwestycji obcokrajowców. Trzecie miejsce zajmuje Kraków (ok. 3400).

„Analizując potencjał popytowy ze strony uchodźców z Ukrainy, którzy być może w perspektywie kilkuletniej podejmą decyzję o zamieszkaniu w Polsce na stałe, należy wnioskować, że jest on największy na zachodzie kraju” – czytamy w raporcie.

Podstawową formą zakwaterowania przedwojennych imigrantów z Ukrainy jest samodzielny najem mieszkania (prawie 75 proc.). Co dziesiąty deklaruje posiadanie własnego mieszkania.

W Polsce Ukraińcy stanowią już ponad 40 proc. zagranicznych nabywców lokali. Od 1 stycznia do 14 listopada 2022 roku cudzoziemcy kupili w Polsce dokładnie 9900 mieszkań. Nacją, która najchętniej kupowała w tym czasie mieszkania nad Wisłą, byli Ukraińcy. Kupili oni w Polsce w 2022 roku 4275 mieszkań (4202 mieszkania zakupione przez osoby fizyczne i 73 przez osoby prawne). To prawie 45 proc. wszystkich mieszkań, które w ubiegłym roku nabyli nad Wisłą cudzoziemcy.

0.7 C
Nowy Jork

Węgry, trzymaj się!

Published:

Ambasady 38 krajów wezwały w piątek rząd Węgier do wycofania przepisów, które – ich zdaniem – ograniczają „prawa osób LGBT”. Oświadczenie podpisały ambasady Stanów Zjednoczonych, Ukrainy oraz wszystkich krajów Unii Europejskiej z wyjątkiem Polski.

Oświadczenie ma związek z tzw. Marszem Równości, który w sobotę ma przejść ulicami Budapesztu. Zostało podpisane przez 38 krajów, w tym USA, Ukrainę i wszystkie kraje UE z wyjątkiem Polski – podaje agencja AP. Czytamy, że sygnatariusze wyrażają „pełne poparcie dla członków społeczności lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych, queer i interseksualnych na Węgrzech oraz ich praw do równości i niedyskryminacji”.

Sygnatariusze oświadczenia wyrazili zaniepokojenie ustawodawstwem i polityką, które – ich zdaniem – stoją „w sprzeczności z zasadami niedyskryminacji, międzynarodowym prawem dotyczącym praw człowieka i godnością ludzką”.

Wezwali węgierski rząd do zaprzestania „stygmatyzacji osób LGBTQ+” i „wyeliminowania prawa i polityki, które je dyskryminują”.

W 2021 r. na Węgrzech uchwalono prawo, które zabrania prezentowania treści homoseksualnych nieletnim w mediach. Są one zakazane również w szkolnych programach edukacyjnych.

Related articles

spot_img

Recent articles

spot_img