10.7 C
Nowy Jork

Szkoła. Lekcje ruszą we wrześniu? Nauczyciele grożą strajkiem. “Rząd musi się liczyć z konsekwencjami”

Published:

Wakacje powoli dobiegają końca, ale część rodziców już się martwi o to, czy wrześniowe lekcje odbędą się zgodnie z planem. I wcale nie chodzi o upały, a o strajk nauczycieli. Czy kolejny protest pedagogów jest możliwy? Zobaczcie, co wiemy na ten temat.

Od 1 września 2024 roku w szkołach będzie wiele zmian dla uczniów i nauczycieli. Od nowych przedmiotów, przez standardy ochrony po wyposażenie łazienek w przybory toaletowe. Jednak pedagodzy liczą też na kolejne podwyżki oraz uregulowanie pewnych kwestii. W tym celu 26 czerwca wysłano listę propozycji zmian do MEiN, a 22 sierpnia resort ma podjąć ostateczną decyzję w tej sprawie. A co będzie, jeśli MEiN odmówi? Nauczyciele rozważają nawet protesty i to już na początku roku szkolnego.

Czy MEiN wysłucha nauczycieli i zgodzi się na zmiany? Na razie reakcji brak

Jak podaje serwis Portal Samorządowy.pl, obecnie zawód nauczyciela trawi ogromny kryzys – wielu pedagogów odchodzi z zawodu, a na wyższych uczelniach właściwie nikt się nie rekrutuje na studia pedagogiczne. Co za tym idzie, w wielu szkołach brakuje nauczycieli, a wielu z tych, co zostali, pracuje naraz w kilku szkołach bądź naucza kilku przedmiotów. Nie ulega wątpliwości, że ten trend trzeba odwrócić, aby uniknąć najgorszego. Na pewno pomogłoby w tym podniesienie pensji i uregulowanie kwestii emerytur, ale czy tak się stanie? Na razie efektów prac niestety nie widać. – Nauczyciele uważają, że mimo licznych zapowiedzi, niewiele się dzieje. Spotykamy się w wakacje, odbyło się kilka grup roboczych zespołu, pracujemy, tylko że z tego nic nie wynika. A jest naprawdę wiele spraw do uregulowania. Więc zniecierpliwienie u nauczycieli rzeczywiście narasta – mówi Urszula Woźniak, wiceprezeska ZNP. Czy to oznacza możliwy strajk? Na razie nic takiego nie jest szykowane. – Dopiero gdy się okaże, że 22 sierpnia się nic nie wydarzy, to we wrześniu zbierze się Zarząd Główny ZNP. I to on podejmie decyzję, co dalej – powiedziała wiceprezeska ZNP. 

Nauczyciele chcą zmian w wynagrodzeniach. Oczekują zwłaszcza tych zmian

Nauczyciele wciąż walczą o wyższe wynagrodzenia, a MEiN dostało całą listę propozycji zmian, z czego połowa dotyczy właśnie pensji, a druga połowa emerytur. A jakie są najważniejsze punkty? Są następujące:

  • zmiana Karty Nauczyciela w taki sposób, aby pensje pedagogów były powiązane ze średnim wynagrodzeniem w Polsce,
  • podwyżki dla wszystkich nauczycieli o 20 proc. od nowego roku kalendarzowego,
  • przyznanie dodatku za trudne warunki pracy wszystkim nauczycielom, którzy pracują z dziećmi wymagającymi specjalnego kształcenia,
  • zmiana przepisów dotyczących wcześniejszej emerytury i świadczenia kompensacyjnego.

Related articles

spot_img

Recent articles

spot_img