Po wizycie pracowników Wydziału ds. Żołnierzy i Funkcjonariuszy Biura Rzecznika Praw Obywatelskich (BRPO) w 22. Karpackim Batalionie Piechoty Górskiej w Kłodzku, rzecznik wystosował list do Szefa Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) w sprawie przedstawionych problemów. Żołnierze wyrazili wątpliwości co do nadgodzin za służbę na granicy oraz dowożenie żołnierzy na lotnisko w Jasionce, za które nie otrzymują wynagrodzenia za nadgodziny. Dodatkowo, zwrócili uwagę na konieczność wprowadzenia testu sprawności fizycznej przed służbą w jednostce piechoty górskiej ze względu na jej specyfikę.
Rozmowy pracowników BRPO z przedstawicielami 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej dotyczyły problemów w służbie, warunków socjalno-bytowych oraz przestrzegania zasady równego traktowania kobiet w służbie wojskowej.
Niedawno na stronie RPO opublikowano list do ministra obrony narodowej, Mariusza Błaszczaka, w którym Rzecznik Praw Obywatelskich poinformował o zgłoszeniach żołnierzy i poprosił o przeprowadzenie odpowiednich badań w tej sprawie.
Podczas spotkania z przedstawicielami BRPO, żołnierze wyrazili wątpliwości dotyczące niektórych zadań, za które nie otrzymują wynagrodzenia za nadgodziny. Chodzi m.in. o służbę na granicy i dowożenie żołnierzy na lotnisko Jasionka pod Rzeszowem. Obecnie przepisy przewidują naliczanie nadgodzin za wykonywanie zadań promocyjnych wojska, które często mają miejsce w weekendy.
Wrzesień tego roku będzie szczególnie pracowity w weekendy dla żołnierzy, ponieważ wezmą udział w pokazach dynamicznych w małych i dużych miastach. Niektórzy żołnierze wyrazili obawy, że te działania są bardziej związane z promocją i pozyskiwaniem głosów przed wyborami parlamentarnymi niż z faktycznymi celami szkoleniowymi.
Żołnierze zgłosili również problemy z rozstrzyganiem corocznych opinii służbowych, które często zależą od interpretacji dowódców, co wpływa na możliwość awansu służbowego.
Kolejnym problemem jest brak motywacji do awansów z powodu niewielkich różnic w wynagrodzeniach między korpusami szeregowych zawodowych a podoficerów. Niechętnie przechodzą oni do wyższego korpusu, unikając zwiększonej odpowiedzialności.
Żołnierze zaakcentowali również potrzebę wprowadzenia testu sprawności fizycznej przed kwalifikacją do służby w jednostkach piechoty górskiej ze względu na specyfikę wykonywanych zadań.
Innym zgłoszonym problemem jest możliwość otrzymywania pełnego wynagrodzenia za zwolnienie lekarskie tylko przez niektórych żołnierzy, podczas gdy inni otrzymują tylko 80% pensji. Dodatkowo, czas oczekiwania na skierowanie na komisję lekarską wynosi trzy miesiące.
Żołnierze podkreślili potrzebę badania zdolności kandydatów do służby wojskowej przez psychologów w wojskowych centrach rekrutacji oraz zwrócili uwagę na różnice w zakresie uprawnień między różnymi rodzajami służby wojskowej.
W związku z wymienionymi problemami żołnierzy, Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o zbadanie tych kwestii i zajęcie stanowiska w tej sprawie.