Obcokrajowcy, szczególnie Ukraińcy i Niemcy, kupują w Polsce coraz więcej mieszkań

W 2022 roku cudzoziemcy znacząco zwiększyli zakupy mieszkań w Polsce. Dotyczy to przede wszystkim Ukraińców i Niemców, którzy od lat są w tym obszarze liderami. Z kolei Szwedzi, Luksemburczycy i Cypryjczycy wyraźnie zintensyfikowali swoją aktywność nabywczą.

Według szacunków analityków, w 2022 roku obcokrajowcy byli stroną kupującą nawet w co siódmej transakcji dotyczącej nieruchomości mieszkaniowej w 2022. Dla porównania, rok wcześniej był to co dwudziesty przypadek kupna mieszkania.

Jak wynika z załączonej do raportu tabeli, obywatele Ukrainy w ubiegłym roku kupili w Polsce ponad 7 tys. mieszkań, a Niemcy niespełna 6 tys. Trzeci w kolejności Białorusini kupili około 1,5 tys. mieszkań.

Zaznaczono, że rynek mieszkaniowy w Polsce jest atrakcyjny dla inwestorów z zagranicy z uwagi m.in. na wysoką stopę zwrotu i relatywnie niskie opodatkowanie dochodów z wynajmu. Znaczenie ma też ciągły napływ imigrantów.

Ponadto, zakupy nieruchomości w Polsce przez obcokrajowców wiążą się z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych imigrantów, którzy decydują się pozostać w naszym kraju na dłużej. Dotyczy to przede wszystkim Ukraińców, a także Białorusinów. Od dwóch lat Ukraińcy są najbardziej aktywną grupą kupujących, wyprzedzając Niemców, których udział w wolumenie transakcji dokonanych przez obcokrajowców systematycznie spada.

Od lat obcokrajowcy najchętniej kupują mieszkania w Warszawie (ponad 3600 w 2022 r.), a także w Krakowie (niecałe 1500). Jednak pod względem liczby mieszkań kupionych przez cudzoziemców na 1000 mieszkań drugą pozycję po stolicy zajmuje zajmuje Wrocław (w obu przypadkach nieco ponad 3500), który ostatnio posiada największe tempo wzrostu inwestycji obcokrajowców. Trzecie miejsce zajmuje Kraków (ok. 3400).

„Analizując potencjał popytowy ze strony uchodźców z Ukrainy, którzy być może w perspektywie kilkuletniej podejmą decyzję o zamieszkaniu w Polsce na stałe, należy wnioskować, że jest on największy na zachodzie kraju” – czytamy w raporcie.

Podstawową formą zakwaterowania przedwojennych imigrantów z Ukrainy jest samodzielny najem mieszkania (prawie 75 proc.). Co dziesiąty deklaruje posiadanie własnego mieszkania.

W Polsce Ukraińcy stanowią już ponad 40 proc. zagranicznych nabywców lokali. Od 1 stycznia do 14 listopada 2022 roku cudzoziemcy kupili w Polsce dokładnie 9900 mieszkań. Nacją, która najchętniej kupowała w tym czasie mieszkania nad Wisłą, byli Ukraińcy. Kupili oni w Polsce w 2022 roku 4275 mieszkań (4202 mieszkania zakupione przez osoby fizyczne i 73 przez osoby prawne). To prawie 45 proc. wszystkich mieszkań, które w ubiegłym roku nabyli nad Wisłą cudzoziemcy.

11.2 C
Nowy Jork

“Nienawidzę tego miejsca”. Amerykański żołnierz ostro o konieczności życia w Polsce

Published:

Od początku wojny w Ukrainie Joe Biden zwiększył obecność militarną Stanów Zjednoczonych na naszej wschodniej granicy. Teraz jeden z żołnierzy w USA pokazał, w jakich warunkach pracują amerykańscy wojskowi stacjonujący w Polsce. W mediach społecznościowych zawrzało.

  • – Nienawidzę tego miejsca – powiedział członek amerykańskich sił zbrojnych, pokazując na nagraniu, jak wygląda jego miejsce pracy
  • “On myśli, że przyjechał tu na wakacje?” – zaczęli odpowiadać zaskoczeni użytkownicy Twittera
  • “Żyliśmy w błocie i bez prysznica” – zarzuciła inna uczestniczka dyskusji, deklarująca służbę dla US Army

“Nienawidzę tego miejsca”. Żołnierz USA szczerze o warunkach w Polsce

Czy żołnierze z USA w Polsce mają zapewnione odpowiednio wysokie warunki bytowe? – to pytanie rozpaliło zarówno naszych rodzimych, jak i zagranicznych internautów. Wojskowy Raul Dupree Gibson emocjonalnie skomentował sytuację panującą w bazie, do której został przydzielony.

– Wielkie namioty, generatory, natryski, miejsce na pralnie i… więcej namiotów. Nienawidzę tego miejsca – podsumował, pokazując kulisy pracy żołnierzy USA w jednej z baz położonych na terenie Polski.

TikTok jest jednak miejscem na krótkie, zmontowane filmiki. Trudno więc powiedzieć, czy Raul Dupree Gibson, mówiąc “nienawidzę tego miejsca”, miał na myśli bazę wojskową czy całą Polskę. Bez względu na intencję materiał wywołał burzę w sieci.

I trudno się dziwić. Stany Zjednoczone jako naturalny przywódca Zachodu zapewnia bowiem bardzo dobre warunki swoim żołnierzom. W Polsce zaś panuje pokój i nic nie wskazuje, by spokój obywateli – a tym samym wojskowych – miała zakłócić wojna.

Filmik z TikToka trafił prosto na Twittera. “Wygląda miło”, “Musisz umieć przetrwać podczas wojny, a narzekasz na ten luksus?”, “Nie rozumiem, o co mu chodzi?”, “On myśli, że przyjechał tu na wakacje?” – komentują internauci.

W dyskusji udział wzięli również Amerykanie. “To tu byłam jeszcze pięć miesięcy temu. Żyliśmy w błocie i bez prysznica” – czytamy.

Inni żołnierze US Army skarżą się na materace po nazistach

“Kiedy byłem na rotacji w Polsce, dali nam dziwne materace ze starych czasów. Ktoś zapytał, kiedy ostatnio były używane, a Polak wzruszył ramionami i powiedział ‘prawdopodobnie wtedy, gdy były to koszary nazistowskie’” – napisał inny internauta. Raul Dupree Gibson nie pokazał, gdzie konkretnie stacjonuje. Jak pisaliśmy w naTemat, od lutego w okolice Rzeszowa kierowano dodatkowe oddziały amerykańskich żołnierzy. Niewykluczone, że to właśnie w okolicach Podkarpacia stacjonuje niezadowolony przedstawiciel amerykańskich sił zbrojnych.

Warto podkreślić, że wysokiej jakości warunki służby są ważnym elementem polityki prowadzonej przez Waszyngton. Przypomnijmy, że jeszcze 25 marca Joe Biden osobiście spotkał się z podlegającymi mu obrońcami wschodniej flanki NATO.

Wizyta nie spełzła jedynie na podniosłych przemówieniach i chwytach wizerunkowych. Podczas pobytu w Rzeszowie przywódca USA wspólnie z wojskowymi zjadł lokalną pizzę.

Polska płaci za obecność Amerykanów

Strona polska od 2019 roku pokrywa także niemałe koszty utrzymania baz w kraju. Jak pisaliśmy w naTemat, mowa o nawet 50 milionach dolarów w ciągu roku. Kwota ta w ostatnich latach, z oczywistych powodów, z pewnością wzrosła.

Related articles

spot_img

Recent articles

spot_img