Obcokrajowcy, szczególnie Ukraińcy i Niemcy, kupują w Polsce coraz więcej mieszkań

W 2022 roku cudzoziemcy znacząco zwiększyli zakupy mieszkań w Polsce. Dotyczy to przede wszystkim Ukraińców i Niemców, którzy od lat są w tym obszarze liderami. Z kolei Szwedzi, Luksemburczycy i Cypryjczycy wyraźnie zintensyfikowali swoją aktywność nabywczą.

Według szacunków analityków, w 2022 roku obcokrajowcy byli stroną kupującą nawet w co siódmej transakcji dotyczącej nieruchomości mieszkaniowej w 2022. Dla porównania, rok wcześniej był to co dwudziesty przypadek kupna mieszkania.

Jak wynika z załączonej do raportu tabeli, obywatele Ukrainy w ubiegłym roku kupili w Polsce ponad 7 tys. mieszkań, a Niemcy niespełna 6 tys. Trzeci w kolejności Białorusini kupili około 1,5 tys. mieszkań.

Zaznaczono, że rynek mieszkaniowy w Polsce jest atrakcyjny dla inwestorów z zagranicy z uwagi m.in. na wysoką stopę zwrotu i relatywnie niskie opodatkowanie dochodów z wynajmu. Znaczenie ma też ciągły napływ imigrantów.

Ponadto, zakupy nieruchomości w Polsce przez obcokrajowców wiążą się z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych imigrantów, którzy decydują się pozostać w naszym kraju na dłużej. Dotyczy to przede wszystkim Ukraińców, a także Białorusinów. Od dwóch lat Ukraińcy są najbardziej aktywną grupą kupujących, wyprzedzając Niemców, których udział w wolumenie transakcji dokonanych przez obcokrajowców systematycznie spada.

Od lat obcokrajowcy najchętniej kupują mieszkania w Warszawie (ponad 3600 w 2022 r.), a także w Krakowie (niecałe 1500). Jednak pod względem liczby mieszkań kupionych przez cudzoziemców na 1000 mieszkań drugą pozycję po stolicy zajmuje zajmuje Wrocław (w obu przypadkach nieco ponad 3500), który ostatnio posiada największe tempo wzrostu inwestycji obcokrajowców. Trzecie miejsce zajmuje Kraków (ok. 3400).

„Analizując potencjał popytowy ze strony uchodźców z Ukrainy, którzy być może w perspektywie kilkuletniej podejmą decyzję o zamieszkaniu w Polsce na stałe, należy wnioskować, że jest on największy na zachodzie kraju” – czytamy w raporcie.

Podstawową formą zakwaterowania przedwojennych imigrantów z Ukrainy jest samodzielny najem mieszkania (prawie 75 proc.). Co dziesiąty deklaruje posiadanie własnego mieszkania.

W Polsce Ukraińcy stanowią już ponad 40 proc. zagranicznych nabywców lokali. Od 1 stycznia do 14 listopada 2022 roku cudzoziemcy kupili w Polsce dokładnie 9900 mieszkań. Nacją, która najchętniej kupowała w tym czasie mieszkania nad Wisłą, byli Ukraińcy. Kupili oni w Polsce w 2022 roku 4275 mieszkań (4202 mieszkania zakupione przez osoby fizyczne i 73 przez osoby prawne). To prawie 45 proc. wszystkich mieszkań, które w ubiegłym roku nabyli nad Wisłą cudzoziemcy.

8.9 C
Nowy Jork

“DO OSTATNIEGO PROKURATORA” – WICEMINISTER ZAPOWIADA CZYSTKI W PROKURATURACH

Published:

Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha zapowiedział kadrową czystkę w prokuraturach. “Do ostatniego prokuratora” – oświadczył.

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało w poniedziałek o odwołaniu przez Adama Bodnara 10 Prokuratorów Okręgowych i Regionalnych. Niedługo potem zastępcy Prokuratora Generalnego oświadczyli, że decyzje, o których mowa w poniedziałkowym komunikacie ministerstwa są prawnie bezskuteczne. To dalszy ciąg sporu o prokuraturę. Do sprawy odniósł się we wtorek wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha (PO).

“Przez 8 lat różni prokuratorzy dostawali awanse dzięki kontrowersyjnym, a wręcz skandalicznym decyzjom. Przez 8 lat dawali parasol ochronny na haniebne działania ówczesnej władzy. Naszym prawnym i moralnym obowiązkiem jest zrobienie z tym porządku. Do ostatniego prokuratora” – napisał na platformie X.

W pierwszej połowie stycznia minister sprawiedliwości Adam Bodnar ogłosił, że obecny Prokurator Krajowy Dariusz Barski został powołany nielegalnie. Bez konsultacji z prezydentem odwołał go i wyznaczył p.o. Prokuratora Krajowego.

Jednocześnie, ministerstwo poinformowało wówczas, że pełniącym obowiązki Prokuratora Krajowego został Jacek Bilewicz, związany ze środowiskiem prokuratorów krytycznych względem Ziobry. Oświadczyło też, że to element trwającego właśnie w Polsce “procesu przywracania praworządności”.

Zobacz: “Nie rodzi skutków prawnych” – zastępca Prokuratora Generalnego o decyzji Bodnara.

Tymczasem Prokuratura Regionalna w Warszawie poinformowała o wszczęciu śledztwa ws. przekroczenia uprawnień przez m.in. ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego Adama Bodnara. Chodzi o działania zmierzające do odwołania Dariusza Barskiego z funkcji Prokuratora Krajowego. Zawiadomienie w tej sprawie złożyli zastępcy Bodnara.

15 stycznia br. TK nakazał ministrowi sprawiedliwości i prokuratorowi generalnemu powstrzymanie się od działań uniemożliwiających wykonywanie uprawnień przez Dariusza Barskiego jako prokuratora krajowego. Tymczasem resort sprawiedliwości oświadczył we wtorek, że postanowienie tymczasowe Trybunału Konstytucyjnego w sprawie Dariusza Barskiego jest “pozbawione cech aktu stosowania prawa i nie może wywoływać skutków prawnych”.

Przeczytaj: Zastępcy Bodnara piszą do von der Leyen, oskarżają go o “zamach na jedną z najważniejszych instytucji w państwie”

Czytaj również: Unijny komisarz chwali działania rządu Tuska. “Jest w pełni zdeterminowany, by odbudować praworządność w Polsce”.

Related articles

spot_img

Recent articles

spot_img