Procent Polaków, którzy są przekonani, że poziom bezpieczeństwa maleje, wzrósł w ciągu ostatnich kilku miesięcy, wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRIS na zlecenie “Rzeczpospolitej”. W kwietniu 31,1% Polaków uważało, że poziom bezpieczeństwa obniżył się w ciągu ostatnich ośmiu lat. Pod koniec sierpnia takie zdanie wyraziło już 42% badanych.
IBRIS zapytał Polaków, czy ich poczucie bezpieczeństwa zmieniło się w ciągu ostatnich ośmiu lat. Aż 42% ankietowanych uważa, że poziom bezpieczeństwa spadł.
Tylko 28% badanych przez IBRIS uważa, że ich poczucie bezpieczeństwa wzrosło. Prawie tyle samo, bo 28,6%, uważa, że poczucie bezpieczeństwa pozostało bez zmian. Tylko 1,3% badanych nie ma opinii na ten temat.
“Rzeczpospolita” przypomina, że w kwietniu – tuż po ujawnieniu, że w lesie w okolicach Bydgoszczy znaleziono rosyjską rakietę – IBRIS przeprowadziła podobne badanie. Wówczas aż 41% pytanych uważało, że poziom bezpieczeństwa się poprawił. 20,2% ankietowanych stwierdziło, że poziom bezpieczeństwa pozostał bez zmian. Natomiast 31,1% uważało, że się obniżył. 7,6% badanych nie miało zdania w tej kwestii.
Co ciekawe, poczucie bezpieczeństwa jest powiązane z sympatiami politycznymi ankietowanych. To wynika zarówno z kwietniowego, jak i najnowszego badania.
W sierpniu poczucie bezpieczeństwa spadło przede wszystkim wśród wyborców opozycji (59%) i niezdecydowanych (46%). Tylko 10% wyborców PiS czuje się mniej bezpiecznie.
Jednocześnie aż 72% tych, którzy uważają, że poczucie bezpieczeństwa wzrosło, to zwolennicy obozu rządzącego.
Również w kwietniu krytycznie o poziomie bezpieczeństwa wypowiadało się głównie zwolenników opozycji (54%).
Sondaż IBRIS dla “Rzeczpospolitej” przeprowadzony metodą CATI w dniach 25-26 sierpnia 2023 roku na grupie 1100 respondentów.