“Zjednoczenie Niemiec zostało osiągnięte, ale jeszcze nie jest doskonałe. Razem nad tym pracujemy” – czytamy na grafice niemieckiej SPD. Obok widzimy strzałki w kierunku Polski. W odpowiedzi na krytykę partia stwierdziła, że to “strzałki przesuwania”, przeznaczone do wpisów na Instagramie.We wtorek Socjaldemokratyczna Partia Niemiec, do której należy m.in. obecny kanclerz Niemiec Olaf Scholz, opublikowała wpis z okazji Dnia Jedności Niemiec. “Dzisiejszy Dzień Jedności Niemiec jest powodem do radości i zadumy. W ciągu ostatnich 33 lat osiągnęliśmy bardzo wiele jako zjednoczone Niemcy” – napisała SPD w opisie posta na portalu X (dawniej Twitter).
“Zjednoczenie Niemiec zostało osiągnięte, ale jeszcze nie jest doskonałe. Razem nad tym pracujemy” – czytamy na grafice dołączonej do tekstu. Obok widzimy skierowane na Polskę strzałki.
“W raporcie na temat stanu jedności Niemiec komisarz Rządu Federalnego ds. Wschodu Carsten Schneider wskazuje, gdzie nadal istnieją poważne różnice między Wschodem a Zachodem. Jedno jest pewne: istniejące różnice w dochodach należy zmniejszyć” – stwierdzono w kolejnym wpisie SPD.
W odpowiedzi na krytykę partia stwierdziła we wtorek na portalu X, że opisywane strzałki w kierunku Polski to “strzałki przesuwania”, które zostały dodane z myślą o postach na Instagramie. Napisano, że nie zostaną więcej użyte na portalu X. “Przepraszamy, chcieliśmy dzisiaj po prostu uczcić Dzień Jedności Niemiec” – stwierdzono.
Przypomnijmy, że w czerwcu rzeczniczka jednej z największych partii politycznych w Niemczech – AfD – nazwała obszar Niemiec Wschodnich “Niemcami Środkowymi”.
Poseł Alternative für Deutschland (AfD) Martin Reichardt nazwał w kwietniu br. „ludobójstwem” i „czystkami etnicznymi” realizację decyzji o wysiedleniu ludności niemieckiej z terytoriów przekazanych Polsce po II wojnie światowej. Reichardt jest szefem oddziału AfD w Saksonii-Anhalt.
Jak informowaliśmy, w marcu poseł Paulina Matysiak (Partia Razem, Lewica) stwierdziła, że „jeżeli Prawo i Sprawiedliwość faktycznie uczciwie chce otworzyć ten temat zadośćuczynienia, nam Polakom za te krzywdy w czasie drugiej wojny światowej, to powinno być też otwarte na uczciwe postawienie i załatwienie sprawy chociażby dotyczące tematu przejętego przez Polskę mienia z tzw. Ziem Odzyskanych”. „W ogóle ten temat się w tej dyskusji nie pojawia” – dodała.
Także w ubiegłym roku poseł Lewicy Maciej Kopiec napisał, że Polska powinna zapłacić odszkodowanie mieszkańcom Ziem Odzyskanych.