Obcokrajowcy, szczególnie Ukraińcy i Niemcy, kupują w Polsce coraz więcej mieszkań

W 2022 roku cudzoziemcy znacząco zwiększyli zakupy mieszkań w Polsce. Dotyczy to przede wszystkim Ukraińców i Niemców, którzy od lat są w tym obszarze liderami. Z kolei Szwedzi, Luksemburczycy i Cypryjczycy wyraźnie zintensyfikowali swoją aktywność nabywczą.

Według szacunków analityków, w 2022 roku obcokrajowcy byli stroną kupującą nawet w co siódmej transakcji dotyczącej nieruchomości mieszkaniowej w 2022. Dla porównania, rok wcześniej był to co dwudziesty przypadek kupna mieszkania.

Jak wynika z załączonej do raportu tabeli, obywatele Ukrainy w ubiegłym roku kupili w Polsce ponad 7 tys. mieszkań, a Niemcy niespełna 6 tys. Trzeci w kolejności Białorusini kupili około 1,5 tys. mieszkań.

Zaznaczono, że rynek mieszkaniowy w Polsce jest atrakcyjny dla inwestorów z zagranicy z uwagi m.in. na wysoką stopę zwrotu i relatywnie niskie opodatkowanie dochodów z wynajmu. Znaczenie ma też ciągły napływ imigrantów.

Ponadto, zakupy nieruchomości w Polsce przez obcokrajowców wiążą się z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych imigrantów, którzy decydują się pozostać w naszym kraju na dłużej. Dotyczy to przede wszystkim Ukraińców, a także Białorusinów. Od dwóch lat Ukraińcy są najbardziej aktywną grupą kupujących, wyprzedzając Niemców, których udział w wolumenie transakcji dokonanych przez obcokrajowców systematycznie spada.

Od lat obcokrajowcy najchętniej kupują mieszkania w Warszawie (ponad 3600 w 2022 r.), a także w Krakowie (niecałe 1500). Jednak pod względem liczby mieszkań kupionych przez cudzoziemców na 1000 mieszkań drugą pozycję po stolicy zajmuje zajmuje Wrocław (w obu przypadkach nieco ponad 3500), który ostatnio posiada największe tempo wzrostu inwestycji obcokrajowców. Trzecie miejsce zajmuje Kraków (ok. 3400).

„Analizując potencjał popytowy ze strony uchodźców z Ukrainy, którzy być może w perspektywie kilkuletniej podejmą decyzję o zamieszkaniu w Polsce na stałe, należy wnioskować, że jest on największy na zachodzie kraju” – czytamy w raporcie.

Podstawową formą zakwaterowania przedwojennych imigrantów z Ukrainy jest samodzielny najem mieszkania (prawie 75 proc.). Co dziesiąty deklaruje posiadanie własnego mieszkania.

W Polsce Ukraińcy stanowią już ponad 40 proc. zagranicznych nabywców lokali. Od 1 stycznia do 14 listopada 2022 roku cudzoziemcy kupili w Polsce dokładnie 9900 mieszkań. Nacją, która najchętniej kupowała w tym czasie mieszkania nad Wisłą, byli Ukraińcy. Kupili oni w Polsce w 2022 roku 4275 mieszkań (4202 mieszkania zakupione przez osoby fizyczne i 73 przez osoby prawne). To prawie 45 proc. wszystkich mieszkań, które w ubiegłym roku nabyli nad Wisłą cudzoziemcy.

3.3 C
Nowy Jork

Policja zatrzymała 36-letniego obywatela Ukrainy za włamanie

Published:

Piaseczyńska policja poinformowała o sprawie w czwartkowym komunikacie. „Do pełniącej służbę w terenie, tarczyńskiej dzielnicowej sierż. szt. Sylwii Przybylskiej, podeszła zrozpaczona mieszkanka gminy Tarczyn, która poinformowała, że nie wie, co ma zrobić. Jak się okazało, w domu 65-latki doszło do włamania. Zniknął należący do niej telefon komórkowy, karta bankomatowa oraz 5 dolarów” – czytamy.

Dzielnicowa ustaliła, że przestępstwa mógł dokonać mężczyzna, którego pokrzywdzona znała jedynie z wyglądu. „Kiedy sierż. szt. Sylwia Przybylska ustaliła rysopis podejrzanego, szybko ruszyła w teren. Nie potrzebowała zbyt wiele czasu, by odnaleźć sprawcę przestępstwa, którym okazał się być 36-letni obywatel Ukrainy. Policjantka znalazła przy nim skradziony telefon, jednak mężczyzna usiłował przekonać ją, że nie wie, w jaki sposób znalazł się w jego kieszeni. Odzyskana została również karta bankomatowa, którą policjantka odnalazła w trakcie przeszukania pustostanu, gdzie 36-latek pomieszkiwał” – informuje policja.

Skradzione przedmioty wróciły do prawowitej właścicielki. Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zatrzymanemu mężczyźnie aż 7 zarzutów karnych, które dotyczyły nie tylko kradzieży z włamaniem do domu oraz kradzieży telefonu komórkowego, karty i pieniędzy, ale też dokonania kilku płatności przy użyciu skradzionej karty.

Wobec podejrzanego 36-latka, Sąd Rejonowy w Grójcu zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.

Related articles

spot_img

Recent articles

spot_img