Mamy nowe dane o inflacji w Polsce. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2024 r. wzrosły rok do roku o 2,4 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 1,1 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.
“Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,4 proc. (przy wzroście cen usług – o 6,2 proc. i towarów – o 1,1 proc.)” – poinformował GUS.
Inflacja wyniosła w kwietniu 2,4 proc. rok do roku – poinformował GUS. Przed miesiącem było to 2,0 proc.
“W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,1 proc. (w tym towarów – o 1,1 proc. i usług – o 0,9 proc.).
Miesiąc wcześniej – w marcu – inflacja wyniosła 2,0 proc. Tym samym inflacja urosła w Polsce pierwszy raz od lutego ubiegłego roku.
“W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie restauracji i hoteli (o 8,3 proc.), mieszkania (o 1,5 proc.) oraz żywności (o 1,4 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,45 p. proc., 0,38 p. proc. i 0,37 p. proc.” – podkreśla GUS.
“Niższe ceny w zakresie transportu (o 1,6 proc.) obniżyły wskaźnik o 0,15 p. proc.” – dodano w komunikacie.
Przypomnijmy, że od kwietnia nie ma już zerowej stawki VAT na żywność. Drożeją więc pieczywo, wędliny, cielęcina, makarony i masło.Bardzo mocno – o 11 procent – w górę poszły ceny soków owocowych.
Niższe są natomiast ceny ryżu, mąki, drobiu, oleju kuchennego i najmocniej cukru – aż ponad 20 procent.
Komentarze ekspertów
Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego podkreślili, że wzrost inflacji “to efekt m.in. wyższych cen żywności – powrót do standardowej stawki VAT oraz rosnących cen paliw”. “W kolejnych miesiącach oczekujemy dalszego wzrostu inflacji” – zaznaczyli.
“Kwiecień najpewniej był ostatnim miesiącem dużego spadku inflacji bazowej – szacujemy, że spadła z 4,6 do 4,0 proc. W kolejnych miesiącach inflacja bazowa ustabilizuje się na podwyższonym poziomie. Nadal widoczny jest znaczny wzrost cen usług, a utrzymujący się popyt oraz rosnące koszty pracy będą wspierać ten trend” – podkreślili eksperci.
Jak poinformowali, w II połowie roku inflacja wzrośnie do poziomu ok. 5,5 proc. “Główną zmianą będzie odmrożenie cen energii. Szacujemy, że w samym lipcu ceny energii wzrosną o ok. 15 proc. – co podbije inflację o ponad 2 pkt proc. Dotkliwość wzrostu cen rekompensowana będzie przez wypłatę bonu energetycznego” – zaznacza PIE.
“CPI w IV odbiła do 2,4 z 2,0 proc. r/r, głównie przez powrót stawek VAT na żywność. Bardzo szybko rośnie inflacja bazowa (ok 0,5 proc. m/m), m.in. z uwagi na silny wzrost płac. Na obniżki stóp w 2024 najprawdopodobniej nie ma miejsca, co potwierdzają wypowiedzi z RPP” – podkreślili ekonomiści ING.
“Finalne dane o inflacji bez zaskoczenia: +2,4 proc. r/r. Można już dokładniej policzyć inflację bazową i wyjdzie 4,1 proc. r/r. Rozpęd tej miary inflacji widzimy nieco wyżej niż na podstawie danych flash, ale jakoś niespecjalnie inaczej niż w ostatnich miesiącach: +0,4 proc. m/m” – zauważają eksperci mBanku.